Eesti toit
Tootjate andmebaas
Maaeluministeeriumi, MTÜ Eesti Maaturism ja Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja koostöös on valminud kohalike toidu- ja joogitootjate andmebaas, mille eesmärk on koondada kokku info kohaliku toidu ja joogi tootjatest ning talupoodidest üle Eesti.
Veebiplatvormi näol ei ole tegemist e-poega, kuid andmebaasiga liituval toidu- või joogitootjal peab olema valmisolek ja toimiv lahendus oma toodangu turustamiseks, olgu selleks siis tootja enda e-pood, postipaki saatmise võimalus või kohapealne müük.
Maitsete piirkond
Eesti erinevate piirkondade köögi ja kohaliku toidukultuuri väärtustamiseks on Regionaal- ja Põllumajandusministeerium ellu kutsunud uue traditsiooni – valida igal aastal välja üks Eesti toidu piirkond ning kuulutada välja selle piirkonna maitsete aasta.
Kandideerimine 2024.a toidupiirkonna tiitlile on lõppenud ning võitja kuulutatakse välja maikuus.
Kohalik toit
Eestis kasvatatud toorainest ja Eestis kohapeal toodetud toit, mis oleks võimalikult lühikese tarneahelaga (ametlik definitsioon puuudub)
Üha enam on tunda ja näha, kuidas kohaliku toidu teema kogub populaarsust. Moodustatakse erinevaid toiduvõrgustikke, juurde on tekkinud väikeseid talupoode ja -turge, töötatakse välja erinevaid piirkondlikke kaubamärke, kokaraamatutesse koondatakse teadmisi traditsiooniliselt valmistatud toitudest jne.
Olulisemad Eesti piirkondlikud toiduvõrgustikud
- Põlvamaa Rohelisem märk
- UMA MEKK
- Seto küük
- Mulgi märk
- Hiiumaine toit
- Saaremaa Ehtne Toode
- Läänemaa toit
- Lõuna-Eesti Toiduvõrgustik
- Põhja-Eesti kohalik toit
- Loode-Eesti toit
- Viru toit
- Peipsimaa maitsed
- Järvamaa kohalik toit
- Jõgevamaa Maitsed