Taimse valgu põhiallikad, kaunviljad koguvad maailmas üha suuremat populaarsust.
Herned ja oad on tavalised ja tuttavad igale aiapidajale, huvitavaks väljakutseks on olnud vähem tuntud kaunviljade kasvatamine. Kaubanduses juba pakutava laia valiku kõrvale on hea vahelduseks ise endale toitu lauale kasvatada, sest nii teame täpselt, kuidas ja milliste vahenditega saak on saadud. Nõuandeid jagas selleks Maablogis (november 2021) Eesti Taimekasvatuse Instituudi teadur Lea Narits.
Lääts (Lens culinaris)
Lääts on eestlaste toidulauda rikastanud tegelikult juba sajandeid. Viimane aeg on talle ruumi teha ka kasvatajate istutusaladel. Seemneid valides tuleks kindlasti eelistada suvetüüpi sorte ja vaadata sordi päritolu. Näiteks Kanadast ja Hispaaniast pärit sordid saavad meie tingimustes üldjuhul valmis, Vahemere lõunarannikult pärit sordid paraku mitte. Vihmasel ja jahedal kasvuperioodil ei pruugi läätsetaimed oma kasvu lõpetada (alumised kaunad on valmis, ladvast tuleb uusi õisi peale); sellisel juhul tuleks enne alumiste kaunte avanemist taimed mullast üles tõmmata ning juured ülespidi rippudes järelvalmima panna.
Kikerhernes (Cicer arietinum)
Sojauba (Glyxine max)
Kaunviljadest kõige valgurikkama, sojaoa Eestis kasvatamiseks tuleb kindlasti valida lühikese kasvuajaga sordid, sest hilised sordid meie tingimustes kaunte moodustamiseni ei jõua. Kuigi sojatõusmed on üpris külmakindlad, jäävad taimed jahedate ilmadega pikalt kiduma, seega võiks soja külvata mulda, mis on soojenenud temperatuurini +10 °C, ja ka sel juhul tuleks katta külv kattelooriga. Soja ei tohi külvata liiga sügavale, 3 cm on optimaalseim sügavus. Samuti ei tohi külv olla liiga tihe – taimede vahe võiks olla 5 cm. Liiga tihedas taimikus ei moodustu taimedele kaunu. Koduaias on võimalik kasvatada ka roheliste kaunadena tarvitatavaid sojakaunu, kuid sellisel juhul tuleb juba seemnete ostmisel jälgida, et sort oleks tähisega ’edamame’.
Valge lupiin (Lupinus albus)
Munguba (Vigna radiata), lobauba (Lablab purpureus), maapähkel (Arachis hypogea)
Kõiki neid kaunvilju saab Eesti tingimustes edukalt kasvatada kasvuhoones või ka potis aknalaual. Näiteks maapähklit võiks kindlasti külvata klaasist potti, sest siis on hea jälgida, kuidas õievars mulda poeb ning kuidas sinna otsa hakkab kaun kasvama. Õievart saab vajadusel suunata klaaspoti serva juurde.
Lobaoa puhul on söödavad kõik taime osad. Seda värvikat taime võib kasvatada ka kui toalille, mille ilusaid õisi on väga hea näpistada toidu või jookide kaunistamiseks.