Märgistamine
Toidu pakendil oleva märgistuse eesmärk on anda tarbijale teavet oma valiku tegemiseks. Pakendis toidu puhul esitatakse märgistus vahetult pakendil või selle külge kinnitatud etiketil.
Toidukauba märgistuseks on nii pakendil või etiketil olev tekst ja arvandmed kui ka kaubamärgid, pildid või sümbolid. Ei kohustuslik ega vabatahtlikult toidu kohta esitatud teave ei tohi tarbijat eksitada. Teabe esitamise eest vastutab käitleja, kelle nime all toitu turustatakse.
Ka müügipakendisse pakendamata toitude puhul tarbijale antav infot käsitletakse märgistusena. Toidu puhul, mida pakendatakse tarbija soovil müügikohas; mis on pakendatud müügikohas ilma tarbija juuresolekuta ning on mõeldud sealsamas müügiks või mida müüakse pakendita (nt road) tuleb osad kohustuslikud andmetest esitada jaekaubandus- või toitlustusettevõttes kohapeal.
Toidualase teabe esitamise (toidu märgistamise) valdkond on täpselt reguleeritud ja siin kehtib mitmeid erinevaid kohustuslikke nõudeid.
Teavet kehtivate õigusaktide ja nende rakendamise kohta leiate Regionaal- ja Põllumajandusministeerumi ja Põllumajandus- ja Toiduameti veebilehtedelt.
Samuti leiab Regionaal- ja Põllumajandusministreeriumi lehelt kokkuvõtvad materjali, mis selgitab toidu märgistamise nõudeid peamiselt tarbijale.
Siia lehele koondame teabe- ja juhendmaterjalid, mis aitavad eelkõige toidukäitlejat nõuete mõistmisel ja täitmisel.
Märgistamise nõuded
Toidualase teabe esitamist reguleerivad ennekõike Euroopa Liidu määrus nr 1169/2011, põllumajandusministri 28.11.2014 määrus nr 109 „Toidupartii tähistamise nõuded“ ning põllumajandusministri 11.03.2015 määrus nr 24 „Müügipakendisse pakendamata toidu toidualase teabe esitamise nõuded“. Lisaks nendele üldistele nõuete on veel mitmeid spetsiifilisi õigusakte.
Oleme siia lehele koondanud infot erinevate asutuste ja organisatsioonide poolt väljaantud toidualase teabe esitamist käsitlevatest juhendmaterjalidest, mis aitavad toidukäitlejal mõista erinevaid toidu märgistamise aspekte.
Toitumisalane teave
Toitumisalast teavet antakse toidu energiasisalduse (kalorsuse) ja teatud toitainete (nt rasvad, süsivesikud, kiudained, valgud, vitamiinid, mineraaltoitained) sisalduse kohta.
Vastavalt Euroopa Liidu määrusele nr 1169/2011 on toitumisalase teabe esitamine kohustuslik müügipakendis oleva töödeldud toidu märgistusel. Teabe sisu ja esitamise viisid on täpselt ette nähtud. Müügipakendisse pakendamata toidu puhul ei pea toitumisalast teavet esitama.
Oleme siia lehele koondanud infot erinevate asutuste ja organisatsioonide poolt väljaantud toitumisalase teabe esitamist käsitlevatest juhendmaterjalidest.
Väited
Toitumisalane väide on väide toidu toitaineliste omaduste, näiteks energia-, rasva- või vitamiinisisalduse kohta. Tervisealane väide annab mõista, et toidugrupi, toidu või selle koostisosa ja inimese tervise vahel on seos. Väide võib olla sõnaline, graafiline, pildiline või sümboliline.
Toitumisalaseid väiteid võib esitada üksnes siis, kui need on loetletud väidete määruse 1924/2006 lisas. Tervisealaseid väiteid võib esitada üksnes siis, kui need on lubatud väidete loetelus. Kasutada lubatud tervise- ja toitumisalased väited on toodud EL toitumis- ja tervisealaste väidete andmebaasis. Andmebaasis on kirjas ka tagasilükatud väited.
Lisainfot leiate ka Regionaal- ja Põllueluministeeriumi veebilehelt.
Siia lehele oleme koondanud infot erinevate asutuste ja organisatsioonide poolt väljaantud toitumis- ja tervisealaste väidete esitamist käsitlevatest juhendmaterjalidest.
Toidugruppide erinõuded
Mitmete toidugruppide kohta on kehtestatud koostis- ja kvaliteedinõuded ning märgistamise erinõuded või turukorralduse nõuetest tulenevad märgistamise erinõuded.
Neid märgistamise erinõudeid tuleb täita lisaks märgistamise üldnõuetele. Kui toode vastab nõuetele, siis tuleb kasutada nendes nõuetes toodud nimetust.
Täpsemat teavet toidugruppide kohta kehtestatud märgistamise erinõuetest leiate märgistamise e-käsiraamatust.
Päritolu esitamine
Päritoluriik või lähtekoht tuleb esitada juhul, kui:
- selle puudumine võib tarbijat toidu tegeliku päritoluriigi või lähtekoha määramisel eksitada;
- teatud toidugruppide puhul, millele on kehtestatud toidualase teabe esitamise erinõuded (nt kalapüügi- ja vesiviljelustooted, mesi, kanamunad, värske puu-ja köögivili, veinid, mahetoit, veise-, vasika-, sea-, lamba-, kitse- ja kodulinnuliha ning -hakkliha);
- toidu päritoluriik või lähtekoht on märgitud ja see ei ole sama mis toidu põhilisel koostisosal, tuleb täiendavalt esitada kas põhikoostisosa päritoluriik või lähtekoht või märkida, et põhikoostisosa päritoluriik või lähtekoht on toidul märgitust erinev.
Toidu päritoluriigiks on riik, kus toit on toodetud või töödeldud sh valmistatud. Toidu lähtekohaks on päritoluriigist väiksem või suurem geograafiline piirkond (nt linn, piirkond või riikide rühm).
Teavet päritolu esitamist käsitlevate õigusaktide kohta leiate nii Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi kui ka Põllumajandus- ja Toiduameti veebilehtedelt.