Köögiviljandusel on mitu erinevat mõistet ja tähtsust.
Võime vaadata köögiviljandust, kui teadust, mis uurib köögiviljakultuuride bioloogiat ja kasvatamise agrotehnoloogiat. Kui majandusharu, mis tegeleb köögiviljade tootmisega. Kui eraldiseisvat haru, mis tegeleb köögivilja seemnete kasvatamisega. Vaadates köögiviljandust, kui taimekasvatuse ühte haru, saame jagada selle laias pildis kaheks – avamaaköögiviljanduseks ja katmikköögiviljanduseks.
Köögiviljade liigitamine
Köögivilju saab liigitada eluea pikkuse järgi:
- Üheaastasteks (nt lillkapsas, kurk, spinat, redis jt)
- Kaheaastasteks (nt peakapsas, kaalikas, porgand jt)
- Mitmeaastasteks (nt rabarber, murulauk, piparmünt jt)
Köögiviljad saab liigitada kasvukoha järgi kaheks (botaaniline iseloomustus):
- Avamaaköögiviljandus – tegeleb köögiviljataimede ja -seemnete kasvatamisega looduslikus kliimas (aias, põllul).
- Katmikköögiviljandus – hõlmab peamiselt varajase köögivilja tootmist ning avamaa jaoks istikute kasvatamist katmikalal (kasvutarimeis).
Köögivilja taimed saab jagada kaheks ka temperatuuritaluvuse alusel – külmakindlad ja soojanõudlikud.
- Külmakindlad taimed pärinevad mõõduka kliimaga aladelt. Nendeks taimedeks on näiteks porgand, till, salat, hernes jt. Nende taimede semned idanevad alla 10C korral ning optimaalne temperatuur on vahemikus 18C…25C. Mitmeaastased külmakindlad taimed elavad lumikatte all üle pakase ning hakkavad kevadel varakult kasvama. Maapealsed osad taluvad kevadel tugevaid öökülmi. Külmakindlad taimed taluvad lühiajalisi öökülmi nii tõusmete, istiku kui ka koristusküpsuse faasis.
- Soojanõudlikud taimed pärinevad pigem troopilistelt aladelt. Nendeks taimedeks on näiteks kurk, kõrvits, tomat, paprika jt. Nende taimede seemned idanevad temperatuuril 10…15C ning optimaalne temperatuur on vahemikus 25…30C. Sooja nõudlikud taimed ei talu temperatuuride langust alla 0 kraadi C. Mõned liigid võivad isegi hävineda temperatuuril alla +3C.
Erinevad köögivilja sordid on leitavad ETKI kodulehelt (https://etki.ee/sort/koogiviljad/)